Spotkanie z Historią

8 maja 2024r. grupy starszaków, „Pszczółki” i „Motylki”, gościły w przedszkolu nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach, a zarówno miłośnika historii i pasjonata naszego regionu – Pana Marka Romańskiego.

Pan Marek opowiedział dzieciom o historii minionej naszego rejonu: o dziejach powstania naszej miejscowości, o lokalnych bohaterach i osobach zasłużonych oraz zaprezentował dzieciom kilka swoich publikacji związanych z naszą małą ojczyzną, w których można znaleźć m.in.: fotografie (np. z mieszkańcami, budynkami, kościołami, z nieistniejącymi już budynkami, które zostały zniszczone w różnych okresach historycznych). Opowiedział nam również jak ważną rolę w historii miał nasz zamek Olsztyn, który często odwiedzali królowie, książęta i rycerze oraz skąd wzięła się nazwa miejscowości Olsztyn.

Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, często zabierały głos dzieląc się wiedzą wyniesioną z zajęć oraz domu rodzinnego, a także zadawały pytania. Najważniejszą konkluzją spotkania było, jak podkreślał kilkakrotnie Pan Marek Romański, wyciąganie wniosków z historii, pielęgnowanie jej i nie popełnianie błędów, które prowadzą do nieszczęść i wojen.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi za piękną lekcję historii, i życzymy wielu sukcesów w poszukiwaniu śladów historii.

Zamieszczone zdjęcia są własnością Gminnego Przedszkola w Olsztynie. Publikowanie, kopiowanie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie niniejszych zdjęć bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.