PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ NA CMENTARZU – #SzkołaPamięta

Miesiąc listopad to czas zadumy, refleksji i pamięci o osobach zmarłych oraz tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki “Szkoła pamięta”, dzieci z grup Skrzatów i Misiaczków odwiedziły 30 października cmentarz parafialny. Dzieci uporządkowały groby Żołnierzy Wojska Polskiego, a także groby ofiar cywilnych ewakuowanych z Warszawy po Powstaniu Warszawskim, zmarłym na terenie Gminy Olsztyn. A następnie w ciszy i zadumie zapalili symboliczne światełka na opuszczonych grobach, by pokazać, że pamiętamy o tych, o których już nie ma kto pamiętać…

„Na cmentarzu płomyki złote i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych, których już nie ma”

Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.