Bierzemy udział w akcji – BohaterON – włącz historię!

29 listopada w grupach Pszczółek i Motylków odbyły się zajęcia edukacyjne związane z realizacją Projektu BohaterOn w Twojej Szkole 2023. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Dzieci po krótkim wprowadzeniu w tematykę wojny i Powstania Warszawskiego obejrzały krótki teatrzyk online pt.„Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Jest to przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, który w prosty sposób wyjaśnił dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazał, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.